ΠΑΟΚ-Κράσνονταρ 1-2: Όνειρο Ήτανε

Ο ΠΑΟΚ αν και προσπάθησε πολύ και βρέθηκε πολύ κοντά στο να πετύχει τον στόχο της εισόδου στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ για πρώτη φορά στην ιστορία του, έμεινε εκτός από την Κράσνονταρ, χάνοντας με το ίδιο σκορ και στον επαναληπτικό της Τούμπας.

Ο Δικέφαλος Του Βορρά αν και είχε καλή απόδοση σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, κάτι η απειρία, κάτι η ατυχία και κάτι η αποτελεσματικότητα του αντιπάλου, τον οδήγησαν σε έναν οδυνηρό αποκλεισμό μιας και όλος ο οργανισμός ΠΑΟΚ πίστευε πάρα πολύ στην πρόκριση φέτος.

Ο Αμπέλ Φερέιρα παρέταξε τους ίδιους 11 που είχε και στο πρώτο παιχνίδι στη Ρωσία. Το παιχνίδι είχε ρυθμό με την μπάλα να παίζεται και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Ο ΠΑΟΚ είχε τις ευκαιρίες να ανοίξει πρώτος το σκορ αλλά Οι Ζίβκοβιτς και Κρέσπο δεν κατάφεραν να βρουν στόχο. Οι ''Ρώσοι' δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί με το αποτέλεσμα του ημιχρόνου να είναι μοιραία το 0-0.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι παίχτες του ΠΑΟΚ κέρδισαν ακόμα περισσότερα μέτρα στο γήπεδο αναζητώντας το πολυπόθητο γκολ που θα τους έδινε το πάνω χέρι για την πρόκριση.

Στη συνέχεια μία άτυχη στιγμή έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Μετά από μια παράλληλη μπαλιά ο νεαρός Μιχαηλίδης προσπάθησε να διώξει αλλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του γράφοντας το 0-1. Μετά από αυτή τη ψυχρολουσία ο ΠΑΟΚ είχε άμεση απάντηση.

Ο Ομάρ Ελ Καντουρί με μία υπέροχη κεφαλιά έκανε το 1-1 δίνοντας ξανά ελπίδα στους συμπαίχτες του καθώς με ακόμα ένα γκολ, ο αγώνας θα πήγαινε σε παράταση. Εκεί η ομάδα της Θεσσαλονίκης λειτούργησε σαν ιδανικός αυτόχειρας.

Βγήκε μπροστά χωρίς να καλύπτει τα νώτα της και το πλήρωσε άμεσα. Ο Φιλένα με σουτ μετά την απόκρουση του Μιχαηλίδη έκανε το 1-2 και ουσιαστικά γκρέμισε τα όνειρα της Ελληνικής ομάδας.

Έτσι τώρα ο ΠΑΟΚ στρέφει την προσοχή του στο πρωτάθλημα ενώ περιμένει την κλήρωση της Παρασκευής για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Επιμέλεια Κειμένου: Παυλιδάκης Γιάννης