Στέφανος Τσιτσιπάς: Έχασε με 2-1 σετ από τον Ναδάλ και αποκλείστηκε από το ΑΤP Finals

Δείχνοντας χαρακτήρα στο κρίσιμο σημείο, στο ξεκίνημα του 3ου σετ, ο Ισπανός θρύλος επικράτησε 6-4, 4-6, 6-2 του Στέφανου Τσιτσιπά και το Σάββατο θα αναμετρηθεί με τον πρωτοπόρο του άλλου ομίλου, Ντανίλ Μεντβέντεφ, σε ένα εξίσου σπουδαίο ματς!

Ο 34χρονος Ράφα, στην 10η συμμετοχή του στο κορυφαίο τουρνουά, θα αγωνιστεί για 6η φορά στην ημιτελική φάση του ATP Finals και διατήρησε τις ελπίδες που έχει ώστε να κατακτήσει για πρώτη φορά στην καριέρα του το βαρύτιμο τρόπαιο.

Το Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης, αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος και πιο έτοιμος πνευματικά από τον Τσιτσιπά στις κρίσιμες στιγμές, στο ξεκίνημα του καθοριστικού σετ και μετά από 2 ώρες και 6 λεπτά αγώνα, προκρίθηκε στους “4” καλύτερους της indoor διοργάνωσης, όπου τον περίμενε ο Ντανιλ Μεντβέντεφ.

O Έλληνας πρωταθλητής προσπάθησε πολύ και έπαιξε κατά διαστήματα πολύ καλό τένις, βγάζοντας την ποιότητα του κερδίζοντας το δεύτερο σετ του αγώνα, μην μπορώντας όμως να κάνει το κάτι παραπάνω απέναντι στον Μαδριλένο άσσο. Η ποιότητα και η διαφορά στη φυσική κατάσταση μεταξύ των δύο αθλητών έκανε για ακόμα μία φορά τη διαφορά, δίνοντας στον Ναδάλ τη νίκη και την πρόκριση.

Ήταν η 6η νίκη του Ισπανού κόντρα στον Στέφανο Τσιτσιπά, σε σύνολο εφτά αναμετρήσεων και τέταρτη συνεχόμενη.

Πηγή: sport24.gr

Επιμέλεια Άρθρου: Παυλιδάκης Ιωάννης