Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός 1-0: Κόκκινο το ντέρμπι- Κέρδισαν τις εντυπώσεις οι πράσινοι

Ένα ακόμα ντέρμπι αιωνίων ολοκληρώθηκε στο Φάληρο με τον Ολυμπιακό να επικρατεί του Παναθηναϊκού με 1-0 και να παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας του ελληνικού πρωταθλήματος. Οι ερυθρόλευκοι παρατάχθηκαν στο γήπεδο με σημαντικές απουσίες καθώς έλειπαν από την αναμέτρηση οι Χασάν, Αραμπί, Χολέμπας, Βινάγκρε και Βαλμπουενά, με τους φιλοξενούμενους να μην μετράνε κάποια σημαντική απουσία.

Ο Πέδρο Μαρτίνς μην έχοντας άλλες λύσεις ξεκίνησε το παιχνίδι με 4-3-3 και τον Κώστα Φορτούνη ως ψευτοεννιάρι, ενώ από την άλλη πλευρά ο Λάζλο Μπόλονι επέλεξε το αγαπημένο του 4-4-2 με τους Καρλίτος και Μακέντα στην επίθεση.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν την κυκλοφορία της μπάλας και με την πίεση ψηλά δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στο τριφύλλι, έχοντας τον κυρίαρχο ρόλο στο παιχνίδι. Την κυριαρχία του επισφράγισε ο Ολυμπιακός με το γκολ του Φορτούνη στο 21 λεπτό με φοβερό αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή, παίρνοντας το ριμπάουντ μετά από απόκρουση του Διούδη σε τετ α τετ του Μασούρα.

Μετά το γκολ ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει την μπάλα στα πόδια του χωρίς όμως ουσιαστικά να απειλεί και να απειλείται με το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου να φέρνει τους ερυθρόλευκους μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά φέτος σε πρώτο ημίχρονο.

Στην ανάπαυλα οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε το παιχνίδι και πήρε και εκείνος την κατοχή στα πόδια του χάνοντας όμως και σημαντικές εθκαιρίες για να φτάσει στην ισοφάριση της αναμέτρησης σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό του πρώτου ημιχρόνου που δεν είχε ουσία. Οι πράσινοι έχασαν την πρώτη ευκαιρία τους στο 56 με την κεφαλιά του Μαουρίσιο να περνά έξω από τα δοκάρια του Σα. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ντέρμπι σημειώθηκε στο 77 με τον Φεντερίκο Μακέντα να χάνει κλασσική ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα αστοχώντας από πολύ πλεονεκτική θέση.

Η αναμέτρηση κύλισε με τον ΠΑΟ να έχει τις φάσεις και το ρυθμό, χωρίς να μπορεί να μετουσιώσει την άνοδο της απόδοσης του με γκολ και τον Ολυμπιακό να κρατά το αποτέλεσμα και να εμφανίζει σημάδια κόπωσης, Οι ερυθρόλευκοι κρατούν από την αναμέτρηση την ουσία και τους τρεις πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη οι πράσινοι κρατούν την καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ως παρακαταθήκη για το μέλλον στη δύσκολη φετινή σεζόν.

Επιμέλεια Κειμένου: Παυλιδάκης Ιωάννης