Τρίπολη- Ολυμπιακός 0-4: Κάνει πλάκα στο πρωτάθλημα

Ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης και διέλυσε τον Αστέρα Τρίπολης με 0-4 κάνοντας ακόμα ένα βήμα για την κατάκτηση και του φετινού τίτλου στην Ελλάδα. Οι πρωταθλητές χωρίς να τρέξουν και να ιδρώσουν πολύ πέτυχαν τον στόχο τους δείχνοντας για ακόμα μία φορά πως η διαφορά κλάσης με τις υπόλοιπες ομάδες του πρωταθλήματος είναι μεγάλη.

Οι Πειραιώτες πέτυχαν τρία γκολ από στημένες φάσεις και καθάρισαν το ματς πολύ νωρίς από το πρώτο ημίχρονο. Ο Σεμέδο άνοιξε το σκορ στο 35' της αναμέτρησης μετά από κόρνερ, με άπιαστη κεφαλιά ενώ μετά από κόρνερ σκόραρε και ο Μαντί Καμαρά με άπιαστο σουτ έξω από την περιοχή πέντε λεπτά αργότερα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έριξε ταχύτητα όμως κατάφερε να βρει δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του. Ο Φορτούνης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-3 στο 81ο λεπτό με τον εξαιρετικό για ακόμα ένα παιχνίδι Μπρούμα να κλείνει το σκορ στο 86 του αγώνα.

Πλέον ο Ολυμπιακός αν την επόμενη Τετάρτη δεν ηττηθεί πόσο μάλλον κερδίσει τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, θα αποκτήσει τεράστιο πλεονέκτημα για την κούρσα του πρωταθλήματος τέσσερις μήνες πριν την ολοκλήρωση του.

Δημοσίευση: Παυλιδάκης Ιωάννης