Ολυμπιακός- Μπάγερν Μονάχου 84-82: Νίκησε επιτέλους τον Τρινκέρι

Σε έναν αγώνα θρίλερ ο Ολυμπιακός κατάφερε να επικρατήσει της Μπάγερν Μονάχου με 84-82 στο Στάδιο Ειρήνης και φιλίας κάνοντας ένα ακόμα σημαντικό βήμα για την πρόκριση του στην τελική οχταδα της φετινής, ιδιαίτερης euroleague.

Οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν στο πρώτο δεκάλεπτο καλή άμυνα έχοντας το προβάδισμα σταθερά όμως ένα ξέσπασμα των αντιπάλων του, έφερε τις ομάδες κοντά στο σκορ, πράγμα που δεν άλλαξε καθ'όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα ήταν η ίδια με τις δύο ομάδες να παίζουν καλό μπάσκετ στην επίθεση έχοντας πολύ υψηλά ποσοστά στα σουτ εντός παιδιάς με τον Ολυμπιακό μάλιστα να έχει 53% στα τρίποντα.

Η Μπάγερν Μονάχου ήταν καλή και αυτή πίσω από τη γραμμή του τριπόντου έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Σίλι ο οποίος πέτυχε 7/8 τρίποντα και σημείωσε 26 πόντους με τον Ρέινολντς άξιο συμπαραστάτη με 20 πόντους.

Για τον Ολυμπιακό εκπληκτικός ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι ο Κώστας Σλούκας με 24 πόντους και 7 ασσίστ, πετυχαίνοντας μάλιστα δύο καλάθια στο τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης.

Από τους νικητές επίσης ξεχώρισε ο Βασίλης Σπανούλης με 10 πόντους και δύο κρίσιμα τρίποντα και ο Αλέξανδρος Βεζενκοφ με καλή παρουσία στην επίθεση και μια κρίσιμη άμυνα απέναντι στον Μπόλντουιν προς το τέλος του αγώνα.

Δημοσίευση: Παυλιδάκης Ιωάννης