ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 2-2: Ντέρμπι με νικητή τον Ολυμπιακό

ΠΑΟΚ και ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι στο ντέρμπι της Τούμπας σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι τηρουμένων των αναλογιών με τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται το αποτέλεσμα αυτό και με την νίκη επί του Ατρομήτου να ξεφεύγει και άλλο στη βαθμολογία.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε δύο φορές, οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν τις απαντήσεις και πήραν την ισοπαλία σε ένα παιχνίδι το οποίο τα είχε όλα και θα μπορούσε να έρθει οποιοδήποτε αποτέλεσμα. Ο πρώην παίχτης του ΠΑΟΚ και νυν της ΑΕΚ Σάκχοφ πλήγωσε την πρώην ομάδα του κάνοντας το 0-1 με την Ένωση ως τότε να είναι ανώτερ.

Ο ΠΑΟΚ μετά από αυτό το γκολ αφυπνίστηκε και πήρε τα ηνία του αγώνα προσπαθώντας να φτάσει στην ισοφάριση πριν το ημίχρονο και τα κατάφερε με τον Κρέσπο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη μετά από την ασταθή απόκρουση του στην κεφαλιά του Ουάρντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πάλι δυνατά και προηγήθηκε ξανά με τον Κώστα Γαλανόπουλο να σκοράρει μετά από σειρά λαθών από την άμυνα των γηπεδούχων. Καταλύτης για τον ΠΑΟΚ για ακόμα μία φορά ο αρχηγός του Αντελίνο Βιερίνια ο οποίος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έφερε το παιχνίδι στα ίσα κάνοντας το 2-2 το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Για την ΑΕΚ κορυφαίος ήταν ο Λιβάι Γκαρσία και ο Γαλανόπουλος ενώ για τον ΠΑΟΚ οι Βιερίνια και Ουάρντα. Τα ρέστα του στις όποιες ελπίδες για το πρωτάθλημα παίζουν οι γηπεδούχοι που αντιμετωπίζουν στο Φάληρο τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Επιμέλεια Κειμένου: Παυλιδάκης Ιωάννης